Skip to content

FORMY DO PRASOWANIA BURSZTYNU

FORMY DO PRASOWANIA BURSZTYNU

Prasowanie a właściwie formowanie bursztynu znane jest od dawna. Prasowany bursztyn pojawił się w West- preussische Provinzial Museum w Gdańsku po raz pierwszy jako dar Beckera z Palmnicken w 1891 roku. Później prasowaniem bursztynu zajmowali się Hirschberg w Młyniskach (Schellmuhl) i Ernst Perlbach w Gdańsku. Najbardziej sprawna w dziejach obróbki bursztynu w XIX wieku firma Stantien & Becker nie uważała, że prasowanie bursztynu przyniesie jej ujmę – przeciwnie, pokazywała prasowany bursztyn na światowych targach w Europie, pewnie i dziś nie zaszkodzi to renomie polskiego bursztynnictwa.

Formy do prasowania bursztynu 02

Prasowanie bursztynu polega na doprowadzeniu do plastyczności bursztynu i nadaniu mu żądanego kształtu ściskając prasą w specjalnie zaprojektowanej formie. W procesie tym wykorzystuje się właściwość tego surowca, polegającą na tym, że w podwyższonej temperaturze staje się on plastyczny i pod wpływem nacisku daje się trwale kształtować. Zabieg ten, zwany często klarowaniem bursztynu, powoduje zmianę stopnia przezroczystości bursztynu, jak również zmianę kształtu, przy jednoczesnej poprawie barwy bursztynu. W ten sposób można otrzymywać gotowe elementy w określonym kształcie. Najczęściej są to kulki, oliwki, pastylki, medaliony. Do takiego sposobu otrzymywania gotowego wyrobu zaprojektowaliśmy i produkujemy formę „wsadkową”, składającą się z otworów, w której zamieszczone są tłoczki kształtowe. W zależności od wielkości gotowego wyrobu może ich być od 30 szt. do 200 szt.W celu scalania drobnych frakcji bursztynu w większe płyty z których można wykonywać kulki, paski, wałki zaprojektowaliśmy formy „zasypowe”. Istnieje również możliwość scalenia drobnych części bursztynu do jednej, większej, jednolitej formy, bez dodawania żadnych barwników ani żadnych dodatkowych spoiw. Ten właśnie proces nazywany jest prasowaniem bursztynu, natomiast otrzymany produkt jest bursztynem prasowanym, lub rekonstruowanym.

NASZA FIRMA WYSPECJALIZOWAŁA SIĘ W PRODUKCJI WIELU RODZAJÓW FORM DO PRASOWANIA BURSZTYNU. W SZCZEGÓLNOŚCI NAJPOPULARNIEJSZYMI SĄ FORMY WSADKOWE:

  • Formy do prasowania bursztynu w kształcie kulki – produkowane są o średnicach od 12 do 40 mm;
  • Formy do prasowania bursztynu w kształcie oliwki – produkowane są o średnicach od 12 do 40 mm;
  • Formy do prasowania bursztynu w kształcie pastylki – produkowane są o wielkościach od 12 do 40 mm.

PROPONUJEMY RÓWNIEŻ ZASYPOWE FORMY DO BURSZTYNU. OFERUJEMY:

  • Formy do bursztynu na kulki, o średnicach od 8 do 25 mm,
  • Formy do bursztynu na wałki, o średnicach od 8 do 40 mm,
  • Formy do bursztynu na płyty, o rozmiarach do max 200 x 200 mm.

Na życzenie Klienta wykonujemy również formy do bursztynu wg własnego projektu. Dostarczamy również rozbieraki do form wsadkowych różnego typu, oraz grzałki. W celu uzyskania większej ilości informacji prosimy o kontakt telefoniczny. Przyjmujemy również inne zlecenia na ogólnie pojętą obróbkę skrawaniem na automatach tokarskich.