Skip to content

FREZOWANIE

FREZOWANIE

Frezowanie CNC, a w zasadzie cały proces frezowania jest obróbką przy pomocy noży obrotowych, w celu usunięcia materiału z obrabianego przedmiotu. Frezowanie może odbywać się pod kątem lub prostopadle w stosunku do osi narzędzia. Obejmuje szeroką gamę różnych operacji, w skali od małych pojedynczych przejść do dużych, ciężkich operacji frezowania. Jest to jeden z najczęściej stosowanych procesów w przemyśle obróbki części precyzyjnych o różnych rozmiarach i kształtach. Frezowanie może być przeprowadzone za pomocą szerokiej gamy obrabiarek. Obecnie, w czasach ogólnie pojętej cyfryzacji i komputeryzacji, frezarki przekształciły się w duże centra obróbcze (frezarki ze zmieniaczem automatycznym narzędzi, magazyny narzędzi lub karuzele, sterowania CNC, systemy chłodzące), zwykle klasyfikowanych jako pionowe centra obróbcze (VMCs) i centra obróbcze poziome (HMC).

Frez jest obrotowym narzędziem skrawającym, można nim obrabiać materiał w różnych kierunkach. W przeciwieństwie do wiercenia, w którym narzędzie jest przesuwane wzdłuż swojej osi obrotu. Frez zazwyczaj przemieszcza się w kierunku prostopadłym do osi tak, że cięcie odbywa się na obwodzie frezu. Proces frezowania usuwa materiał, odcinając wiele odrębnych, małych kawałków zwanych wiórami. Jest to realizowane za pomocą frezu lub głowicy frezarskiej z wieloma zębami przez przesuwanie frezu z dużą prędkością, albo postępujący materiał. Prędkości posuwów i obroty frezu mogą być różne w zależności od kombinacji zmiennych. Szybkość, z jaką przesuwa się materiał podczas frezowania nazywa się posuwem. Najczęściej jest mierzony w jednostkach – ilość materiału do usunięcia na pełen obrót frezu.

Posiadane w naszej firmie centra obróbki CNC umożliwiają wykonanie detali, zarówno w procesie frezowania czołowego, w którym cięcie odbywa się głównie na czole frezu, a operacja ta służy do obrabiania płaskich powierzchni w obrabianym przedmiocie lub wykonania wnęk o płaskim dnie, w procesie frezowania rowków, oraz w procesie frezowania obwodowego, w którym cięcie zachodzi głównie wzdłuż obwodu frezu, tak że przekrój poprzeczny powierzchni frezowanej otrzymuje kształt noża, przy czym frezowanie obwodowe doskonale nadaje się do cięcia głębokich szczelin, zębów przekładni.

Frezowanie CNC Slide Template 02

W procesie frezowania CNC wykorzystujemy narzędzia zwane frezami. Frezy mogą posiadać powierzchnie tnące na całej swej powierzchni czołowej, tak że mogą one być wprowadzane w element (wgłębnie). Frezy mogą również posiadać powierzchnie tnące na swoim obwodzie, aby umożliwić frezowanie obwodowe. Narzędzia zoptymalizowane do frezowania czołowego zwykle mają tylko małe noże na ich końcach, rogach (nazywamy je głowicami). Powierzchnie cięcia frezu są zwykle wykonane z twardego i odpornego na temperaturę materiału, dzięki czemu następuje powolne ich zużycie. Tańsze narzędzia mają wykonane powierzchnie tnące ze stali szybkotnącej (HSS). Droższe ale wolniej zużywające się są wykonane z węglika spiekanego (VHM). Dodatkowo, aby zmniejszyć tarcie i zwiększyć żywotność i twardość narzędzi stosuje się pokrycia narzędzi.

Po zakończeniu procesu frezowania wykonane elementy można poddać innym procesom obróbki metalu, między innymi: gwintowaniu, spawaniu, piaskowaniu, malowaniu, i innym technikom obróbki, w celu uzyskania pożądanych efektów końcowych.

Frezowanie CNC to jedna z ważniejszych usług, które oferujemy naszym klientom. Wykonujemy detale z powierzonego lub własnego materiału. Służymy Państwu naszym doświadczeniem i chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego materiału. Poznamy Państwa potrzeby i wymagania aby efekt naszej pracy był zadowalający.

Oferujemy Państwu szybkość, terminowość i rzetelność pracy. Aby uzyskać wycenę wykonania detalu w procesie frezowania cnc należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z naszym biurem, lub wypełnić formularz obok. Istnieje również możliwość wykonania zlecenia na podstawie dostarczonego rysunku technicznego.

W celu uzyskania większej ilości informacji dotyczącej wykonania usług frezowania CNC prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z naszym biurem