Skip to content

Koszt obróbki CNC

Jednym z ważniejszych założeń profesjonalnej obróbki skrawaniem jest wyprodukowanie precyzyjnie wykonanych części, przy jak najmniejszym nakładzie kosztów, doprowadzając do maksymalnego zadowolenia Klienta. Tradycyjne podejście do optymalizacji kosztów obróbki skrawaniem, stosowane przez minione lata nie zawsze dawały odpowiedni skutek w postaci wysokiej jakości wytworzonego detalu, jego ceny jednostkowej, czy też szybkości wykonania określonej partii. Takimi czynnikami było zwiększanie tempa produkcji, stosowanie bardziej agresywnych parametrów skrawania, czy zwiększanie samej prędkości skrawania. Takie archaiczne podejście do zagadnień produkcji elementów toczonych nie uwzględniało znaczących czynników finansowych, takich jak koszty złomowania, koszty przestojów w produkcji, koszty eksploatacyjne maszyn, czy koszty zużywanych narzędzi.

Jako nowoczesne Centrum Obróbki Skrawaniem na Pomorzu, stosujemy od dawna strategię uwzględniającą całokształt kosztów procesów produkcyjnych i sumę kosztów, która zapewnia równowagę produktywności i atrakcyjną ofertę cenową dla partnerów, z którymi współpracujemy. Wypracowane przez lata działalności doświadczenie pozwala w wysokim zakresie zsynchronizować wszystkie wydatki i koszy na poziomie umożliwiającym zaproponowanie Partnerowi bardzo atrakcyjnej oferty współpracy.

Bardzo duże znaczenie w zachowaniu przez nasze Centrum Obróbki Skrawaniem wysokiej produktywności i utrzymywaniu wysokiej jakości produkowanych elementów ma stabilność wszystkich procesów obróbki. Będąc wiernym znanej definicji: „zapewnienie bezpieczeństwa i przewidywalności procesu w jak największym stopniu, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego poziomu produktywności i najniższych kosztów produkcji” jesteśmy w stanie sprostać nawet największym wymakaniom konstrukcyjnym stawianym przed naszym zespołem specjalistów. Poza wyżej wymienionymi aspektami, niższy koszt obróbki CNC, to również odpowiedni dobór materiału przeznaczonego do obróbki skrawaniem, wybór materiału, z którego wykonane jest narzędzie, pokrycia i geometrii najodpowiedniejszych do danego elementu obrabianego i całego procesu, odpowiednia optymalizacja oprogramowania CAM, stosowanego na poszczególnych obrabiarkach w danym momencie cyklu, systemów mocowania narzędzi oraz opcji ich chłodzenia.

Poza wymienionymi wyżej aspektami związanymi z obniżeniem ceny ostatecznego produktu, ważnym czynnikiem mającym jednak wpływ na produktywność jest dostosowanie zakładu do wymogów związanych z ochroną środowiska. Stosowane w naszej firmie zrównoważone podejście do kosztów produkcji w znacznym stopniu przyczynia się do spełniania norm związanych z produkcją odpadów poprodukcyjnych.