Skip to content

Frezowanie tworzyw sztucznych

Obróbka skrawaniem jest uniwersalnym działaniem, które pozwala wykorzystać różne rodzaje materiału stosowane w przemyśle. Przykładem takiej usługi jest frezowanie tworzyw sztucznych oraz metalu, pozwalające na wytworzenie zróżnicowanych produktów przy wykorzystaniu zróżnicowanych technik i narzędzi.

Frezowanie tworzyw sztucznych

Tym, co charakteryzuje wykorzystywanie wyrobów polimerowych do obróbki skrawaniem, jest zróżnicowanie ich właściwości, a także zastosowania. Z tych powodów frezowanie tworzyw sztucznych, zależnie od konkretnego materiału, powinno być wykonywane w różnorodnej temperaturze.

Uwzględniając te trudności, powinno się wykorzystać frezarki o dopasowanych parametrach, w tym przede wszystkim urządzenia posiadające frezy o spiralnym kształcie, które pozwolą bezpiecznie wykonać zaplanowaną pracę. Ta różnorodność jest czymś wyjątkowym w porównaniu do wykorzystania do obróbki pozostałych możliwych materiałów. W celu uniknięcia nadmiernego rozgrzania wskazane jest wykonywanie zleceń z optymalną dla danego materiału prędkością obrotową.

Odmienność dotycząca obróbki skrawaniem tworzyw sztucznych objawia się też dużą ilością wytwarzanych w trakcie tego procesu wiór. Aby zminimalizować powstające z tego powodu komplikacje, warto zaopatrzyć się w skuteczny system odsysania. Sprawdzają się w tej roli chociażby wydajne odkurzacze przemysłowe.

Frezowanie metalu

Jest to najpopularniejsze zastosowanie tego rodzaju obróbki skrawaniem, za pomocą którego można wykonać przedmioty metalowe o niemal dowolnym kształcie. Z pewnością jest to materiał zdecydowanie twardszy od tworzyw sztucznych, dlatego też jego obróbka wymaga większego wysiłku i doświadczenia osoby posługującej maszynę. Zastosowanie właściwego sprzętu pozwala jednak na obróbkę zarówno powierzchni płaskich, jak i części metalowych w zróżnicowanych kształtach.

W odróżnieniu od wyrobów polimerowych, frezowanie metalu nie generuje powstania dużej ilości wiór. Ze względu na jego twardość konieczne jest wykorzystanie wyższych prędkości obrotowych, a także przeważnie frezów posiadających dwa lub trzy ostrza. Ważne jest również wykorzystanie dobrego systemu chłodzenia.